Great Times 10-Pack
Great Times 10-Pack
Regular price
$150.00 USD
Regular price
Sale price
$150.00 USD
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Deepen understanding of multiplication through multiple representations. Great teaching tool for mastering the basics through grouping. The visual images make learning fun and intuitive, while the clever rhymes provide hints and strategies.
HOW THEY WORK
- Read the problem.
- See array
- Consider the hint.
- Verbalize the problem.
- Find the answer.
- Master the fact.
DESCRIPTION
- Grades 3+
